Turystyka

Grudziądz jest miejscem, które ostatnio odwiedziłam w ramach swojej comiesięcznej wycieczki krajoznawczej. Pomimo iż turystyka jest w nim nieco zaniedbana, warto odwiedzić to miasto (nawet w drodze powrotnej z znajdującego się w niewielkiej odległości od Grudziądza Toruniu) z powodu dosyć ładnej starówki oraz murów obronnych i spiży, które wznoszą się na wzgórzu przy Wiśle, w pobliżu ruin zamku krzyżackiego.

Co zatem jest takiego w grudziądzkiej Starówce, że kieruje moje comiesięczne podróże w te okolice? Na pewno Rynek, który jest otoczony pięknymi zabytkowymi kamienicami, z których najsłynniejsza jest ta z wizerunkiem łabędzia na szczycie. Właściwie pełno jest tu zabytków architektury, które są atrakcyjnie turystycznie. Dodatkowo okazały Ratusz, do którego prowadzi malownicza, brukowana uliczka. Obok stoi zabytków kościół, który również zasługuje na uwagę.

Naprzeciwko ratusze stoi pomnik Ułana z dziewczyną. Pokazuje on, ze miasto ma nie tylko krzyżacką, ale tez ułańską historię, a turystyka (http://www.globforum.pl/) w regionie jest bardzo popularna.

Mijając pomnik, idzie się brukowana uliczką obok miejskich szaletów i dochodzi się do okazałych spichrzy, które były niegdyś największym tego typu obiektem w Europie. Naprawdę robią wrażeniem, szczególnie gdy się je ogląda od strony Wisły. Szkoda tylko, że władze miasta nie pomyślą nad tym, aby zrobić z nich jakieś muzeum czy inne miejsce istotne dla turystyki, bo obecnie są one zamieszkałe przez miejscową ludność i niszczeją.

Za spichrzami, na wzgórzu odnaleźć można pozostałości po zamku krzyżackim. Niewiele tego jest, ale zawsze coś. Przy odrobinie sprytu można wspiąć się ja jedną z ocalałych ścian i podziwiać piękną panoramę. Z tego miejsca widać doskonale spichrze, ratusz, miasto oraz Wisłę.

Tylko trzeba być ostrożnym, bo teren jest ogrodzony i widnieje tam wielki zakaz wstępu 😉

[Głosów: 0   Average: 0/5]