Gdzie w Szczecinie kupić tuje na żywopłot – szmaragd brabant

Każdemu posiadaczowi ogrodu albo działki rekreacyjnej zależy na prywatności i możliwości spokojnego wypoczynku. Wiele osób aby to osiągnąć stawia płot z drewna lub kamienia. Innym, ekologicznym sposobem odgradzającym nas od drogi obok domu, chroniącym przed spojrzeniami przechodniów albo sąsiadów, a przy okazji także upiększającym ogród jest żywopłot.

Decydując się na żywopłot najlepiej wybrać tuję – roślinę zimozieloną, która zapewnia nam zawsze piękny i zielony ogród. Do najpopularniejszych odmian tui stosowanych przy tworzeniu żywopłotu należą tuja brabant oraz szmaragd. Jednym z powodów ich popularności są atrakcyjne ceny oraz bezproblemowa pielęgnacja.

Kiedy sadzić tuje?

Sadzonki w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały sezon – od kwietnia do połowy października. Najlepiej będą rosły na miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, znacznie gorzej w mocnym cieniu. Wymagają gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej,lekko kwaśnej i próchniczej. Jeżeli nasza gleba jest lekka i przepuszczalna przed posadzeniem tui powinno się ją trochę wzbogacić i poprawić: przekopać z kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem albo ziemią przeznaczoną dla iglaków.

Tuja Brabant

Tuje brabant to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych, z których robi się wiecznie zielone żywopłoty

Tuja brabant jest rozłożystym, wysokim krzewem o kolumnowym kształcie. Odmianę tą uznaje się za jedną z najmocniejszych odmian iglaków żywopłotowych jakie istnieją. Cechuje się szybkim wzrostem – w krótkim czasie może stworzyć nieprzejrzystą zaporę (osiąga około 4 – 8 metrów wysokości), przy czym nie wymaga aż tak dużej ilości przycinań. Zazwyczaj jedno cięcie w roku jest w zupełności wystarczające. Łuski krzewu są koloru jasnozielonego, a na okres zimowy nieznacznie ciemnieją. Tuje brabant można sadzić bardzo gęsto dzięki czemu żywopłot jest gęsty zaraz po posadzeniu. Wadą tui brabant jest ich zwyczaj do obfitego szyszkowania, co nie każdemu odpowiada. Problemu można jednak uniknąć, systematycznie przycinając krzewy, co znoszą doskonale.

Tuja Smaragd

Tuje szmaragd to drzewka, które praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych przez pierwsze lata tworzenia żywopłotu

Bardziej elegancką i ładniejszą odmianą jest tuja Szmaragd, wartą uwagi cechą jest to, że nie wymaga przycinania. Krzew posiada zwartą, gęstą i regularną formę o stożkowatym kształcie. Odmiana ta rośnie wolniej i dorasta do wysokości około 3 metrów. Jej igły są intensywnie ciemnozielone i w odróżnieniu od igieł innych odmian tui na okres zimy nie brązowieją. Odmiana ta doskonale znosi także cięcie, dzięki czemu można łatwo nadać jej określoną wielkość. Dużą jej zaletą jest także brak tendencji do silnego szyszkowania. Niestety, tuja szmaragd ma  też swoje minusy – zimą nie zawsze dobrze znosi silne mrozy i często cierpi z powodu suszy fizjologicznej, skutkuje to zasychaniem części jej pędów na wiosnę prezentując smutny obraz.

Gdzie kupić ładne tuje w Szczecinie

Jeśli chodzi o sklepy ogrodnicze w Szczecinie to jest ich chyba z kilkanaście. Jednak nie we wszystkich można kupić tuje szmaragd lub brabant w doniczkach z całkowitą bryłą korzeniową. Często zdarza się, że tuje sa kopane z gruntu i wsadzane do donic. Jedną ze szkółek roślin z iglakami jest ogród w Dołujach pod Szczecinem. Tam sprzedają tylko tuje od początku uprawiane w doniczkach. Poniżej można znaleźć link do ich strony internetowej. Przed przyjazdem najlepiej zadzwonić i umówić się na wizytę.

Tuje Szmaragd Brabant Szczecin – Dołuje
tel. 601767340, Strona internetowa: https://thuje.duno.pl/

[Głosów: 0   Average: 0/5]

One Comment on “Gdzie w Szczecinie kupić tuje na żywopłot – szmaragd brabant”

  1. Rzeczywiście ta szkółka iglaków z tujami w Dołujach to chyba najlepszy sklep ogrodniczy w tej branży. Jak już kilka razy potrzebowałem różne tuje i za każdym razem były tam takie jak chciałem. Co prawda oferują tam głównie takie tuje jak szmaragd i brabant, ale za to mają od małych sadzonek do dosłownie drzewek po 2-3 m. Fajne jest też to , że każda tuja od nich zawsze się przyjmuje bo uprawiają je tylko w doniczkach. Każda tuja ma ładne i zdrowe korzenie więc bez obaw można je sadzić do gruntu bez względu na porę roku jeśli oczywiście ziemia nie jest zamarznięta i można zrobić odpowiedni dołek na drzewko. Polecam tego ogrodnika – tuje szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *