Styl w ogrodzie

To jakie rośliny zasadzimy w  naszym ogrodzie zależy w głównej mierze od stylu, jaki chcemy by w nim panowałam. Do najczęściej spotykanych należy angielski, który choć przez niektórych nienazwany, jest najczęściej praktykowany.

W głównej mierze polega na takim nasadzeniu kwiatów, by przypominały one, czy tez przywodziły na myśl jak najbardziej naturalny krajobraz. Dominują więc w nim kolorowe rabaty złożone z kwitnących roślin, romantyczne zakątki. Znajdują w nim miejsce drzewa owocowe, obok których chętnie widziane są chociażby różane zagajniki.

Przeciwieństwem stylu angielskiego jest francuski, w którym to wszystko opiera się na symetrii. Brak jest przepychu, bogactwa, różnorodnej roślinności. Dominują kompozycje, na które składają się ścieżki, żywopłoty zrobione z bukszpanu, oryginalnie powycinane, czy też różne iglaki o ciekawych kształtach. Spotyka się w nich także kwitnące kwiaty (Kwiaty.blogan.pl), jednakże ułożone są one we wzory i służą przede wszystkim podkreśleniu symetrycznych kształtów wytyczonych chociażby przez alejki. Nie dziwi tym samym, fakt, że styl francuski, choć święci triumfy od kilku wieków, został wyparty w przestrzeni miejskiej przez – angielski.

Najrzadziej spotykanym jest jeszcze styl japoński. Być może dlatego, że jest on najmniej rozpowszechniony, ukorzeniony w świadomości ludzi. Przyczyna może tez tkwić w mniejszej ilości kwitnących kwiatów, chociaż przecież w stylu japońskich dominują niezwykle piękne azalie i rododendrony… Najwięcej osób jednakże decyduje się w ogrodzie na bogactwo kwiatów, barw – stąd wybór angielskiego. Projektanci jednak coraz częściej sięgają po inne. Najważniejsza jest jednak satysfakcja klienta.

Jest to tylko jeden z możliwych podziałów, nie jedyny jednakże.