Sposoby sterowania roletami zewnętrznymi

Przy wyborze rolet zewnętrznych bardzo ważną rolę odgrywają rozmaite czynniki decydujące o ich walorach użytkowych. Z uwagi na to, że rolety są długoterminową inwestycją, należy temu tematowi poświęcić dostatecznie dużo uwagi. Koniecznie zatem trzeba zastanowić się nad sposobem sterowania roletami, albowiem to on w ogromnym stopniu wpływa na wygodę korzystania z nich.

Sterowanie ręczne

modne rolety zewnętrzneTradycyjnym sposobem sterowania roletami jest sterowanie ręczne. W tego typu modelach przeważnie zastosowanie znajduje mechanizm korbowy. Podstawowym elementem wchodzącym w skład takiej konstrukcji jest korba – może być ona wykonana ze stali bądź z tworzywa sztucznego. Częścią odpowiedzialną za przenoszenie napędu z korby na przekładnię jest natomiast specjalny przepust. Innym mechanizmem umożliwiającym ręczne sterowanie roletami jest zwijacz w postaci taśmy i sznurka. Plusem omawianego tutaj sposobu sterowania jest cena – takie rolety są tańsze niż sterowanie automatyczne. Minusem jest natomiast to, że wymaga to sporo wysiłku i zajmuje niemało czasu – na dłuższą metę może być więc uciążliwe, zwłaszcza gdy trzeba to robić kilka razy dziennie (bez względu na pogodę).

Sterowanie automatyczne

Znacznie wygodniejsze są rolety sterowane automatycznie, dlatego też ich popularność systematycznie rośnie. Wykorzystywane są w nich silniki elektryczne o zróżnicowanej mocy, co przekłada się na szybkość działania całego systemu sterującego. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest to, że można je dopasować do indywidualnych potrzeb i upodobań – wystarczy tylko odpowiednio zaprogramować system, a rolety będą otwierać się i zamykać o wyznaczonych porach. Jest to rozwiązanie wielce przydatne podczas nieobecności domowników – zamykające się i otwierające rolety sprawiają z zewnątrz wrażenie, że w domu ktoś jest, więc zniechęca to potencjalnych włamywaczy. Najnowocześniejsze systemy automatycznego sterowania roletami są niezwykle funkcjonalne, np. mogą być wyposażone w specjalne czujniki reagujące na zmiany temperatury na dworze, co pozwala na dopasowanie stopnia odsłonięcia okna do aktualnych warunków pogodowych.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce i dowiedz się jakie aktualnie są modne plisy okienne i zamów dla siebie w sklepie internetowym.