Papilotki na sadzonkę

Jest wiele sposobów na ochronę roślin przed  przymarzaniem. Jedną z nich, która się dosyć dobrze sprawdza, aczkolwiek jest mało znana,  są  zwojki potocznie określane jako papilotki, czyli papierowe warstwy. Oczywiście komuś może się to skojarzyć z lokami, papilotki są także wykorzystywane w cukiernictwie, jednak  tu mowa o całkiem innym zastosowaniu. Papilotki, o których piszemy, czyli inaczej zwojki, to  owinięte w okół sadzonki kilka warstw papieru i związane sznurkiem.

Zwykle do tego wykorzystuje się pogięte gazety, ale nie jest to doskonałe rozwiązanie. W prawdzie kilka warstw gazet stanowi dość silną izolację, jednak przy niższych temperaturach może to być za mało. Tym bardziej, że przy aktualnej porze roku mamy dosyć spore skoki temperatur między nocą a dniem. Różnica może wynosić nawet 8-12 st. C., co tym bardziej sprawia, że papilotki wykonane z gazet mogą się nie sprawdzić.

Aktualnie w niektórych specjalistycznych sklepach można spotkać taką specjalną folię przepuszczalną, którą można wykorzystać robiąc papilotki na kwiatkach.  Umożliwia ona stworzenie  kilkuwarstwowej  ochronnej warstwy, która będzie doskonale sprawdzać się w obecnej porze roku.

Paradoksalnie informacje na ten temat znalazłem w kobiecym portalu publikującym porady dla kobiet – jest tam cała sekcja  porad dla kobiet lubiących pracę w ogródku. Widać może nawet kobiety częściej są pasjonatkami ogrodnictwa niż mężczyźni.