Ogólne informacje o kredytach samochodowych

Kredyt samochodowy to popularny sposób na pozyskanie środków potrzebnych na zakup auta. Jest to zobowiązanie krótkoterminowe – banki tego typu kredytów udzielają przeciętnie na 6-8 lat. Spłacać je można w ratach malejących lub równych, a jeśli wierzycielem jest bank motoryzacyjny, wówczas dodatkowo w rachubę wchodzą jeszcze kredyt balonowy oraz bez oprocentowania.

Od klientów decydujących się na kredyt samochodowy bank wymaga wielu zabezpieczeń takich jak zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC oraz przewłaszczenie (plus standardowe zabezpieczenia). Mają one za zadanie chronić interesy kredytodawcy, by w przypadku zaprzestania płacenia rat przez dłużnika było z czego wyegzekwować należność. W zamian za to klient liczyć może na dość atrakcyjne warunki zobowiązania – w porównaniu z kredytami gotówkowymi są one znacznie bardziej korzystne. Za pieniądze pożyczone od banku kupić można zarówno nowy, jak i używany pojazd. Liczyć się jednak trzeba z tym, że kredyty na auta z drugiej ręki wiążą się z wieloma ograniczeniami – banki do ich udzielania nie podchodzą ze zbyt dużym entuzjazmem.

Na początku musimy także zastanowić się co wybrać leasing czy kredyt (http://autonakredyt.com.pl/leasing-konsumencki-czy-kredyt-samochodowy/) na zakup auta. Im starszy samochód, tym trudniej taki kredyt dostać i tym droższy się on staje. Warto przy tej okazji nadmienić, że banki – czy to uniwersalne, czy motoryzacyjne – nie są jedynymi miejscami, gdzie można dostać kredyt na auto. Taka opcja jest także dostępna w salonach samochodowych oraz w komisach – sprzedawcy mają bowiem podpisane umowy z bankami. Takie rozwiązanie jest dość wygodne, aczkolwiek droższe.