Forum o kwiatach i ogrodach

Kwiaty w ogrodzie po zimie.
Nadeszła upragniona wiosna i wraz z coraz wyższymi temperaturami w przydomowych ogrodach widać coraz więcej osób, które zabrały się już do pracy – robią porządki. Przede wszystkim i tak muszą zacząć od trawki, którą przecież większość w ogrodzie posiada. Jak o nią należycie zadbać po zimie? Należy dokładnie ją wygrabić. Oczywiście, nawet jeśli nie pozostawiliśmy na niej jesiennych liści, co by gniły podczas zimy (co jest zabronione!) to kilka niezamierzenie mogło się na nią wkraść.  Poza tym w tym roku wyjątkowo długo była ona przysypana śniegiem, także w najlepszej kondycji z pewnością się nie miewa. Należy o nią zadbać, by móc wiosną, latem, a nawet jesienią cieszyć oczy jej zielonym kolorem, spędzać na niej czas, odpoczywać. Wystarczy wygrabić, dotlenić, zasilić, podlać i czekać aż zacznie rosnąc. Po 2-3 tygodniach skosić po raz pierwszy. A później to już z górki. Podstawą pielęgnacji jest oczywiście regularne podlewanie i koszenie.

Kiedy już skończymy zajmować się trawnikiem przyjdzie pora na dokładne sprawdzenie, które kwiaty, drzewa, krzewy niestety nie przetrwały zimy. Jeśli nie okryliśmy ich w tym roku włókniną straty mogą być większe, bowiem zima trwała wyjątkowo długo i była przecież bardzo mroźna. Obcinamy zeschnięte łodygi, usuwamy zmarznięte rośliny i podsypujemy pierwszym nawozem te, które mają się dobrze. Szczególnie iglaki tworzące żywopłot. One to przecież muszą całe lato prezentować się doskonale. Ponadto możemy z piwnicy powynosić już na zewnątrz wszystkie kwiaty (czy to do ogrodu, czy na balkon). Przyda im się już trochę świeżego powietrza, temperatur minusowych nie zapowiadają, nie powinny więc zmarznąć.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy to ostatni dosłownie dzwonek, by poobcinać niechciane gałęzie drzew owocowych. Usuwamy starannie te, które rosną ku górze, takie które się krzyżują, lub na których widoczne są ślady szkodników lub choroby. Bielenie jest nadal w cenie, ponadto warto zastosować pierwsze opryski tak zapobiegawczo.

Po zimie musimy zadbać jeszcze o jednym elemencie ogrodu – oczku wodnym. Niestety musowo musimy je oczyścić, z tym jest zazwyczaj najwięcej zachodu, jeśli do tego mamy z nim rybki to powinniśmy prace w ogrodzie zaplanować sobie na weekend, bowiem nawet przy kilkusetmetrowym ogrodzie, który obfituje w liczne nasadzenia nie uda nam się wszystkiego zrobić w jeden dzień.

Jeśli mamy dostęp do internetu to warto jest założyć sobie konto na dobrym forum o kwiatach i pięknych ogrodach. Tam znajdziemy najwięcej porad o tym jak dbać o nasze rośliny.

[Głosów: 0   Average: 0/5]